סקרינרים בפייר.

על מה מדברים:

כשהקמנו את פייר, ביקשנו לייצר אלטרנטיבה. להנגיש את עולם קרנות הנאמנות, שאינו נהנה מהפופולריות הראויה לו בישראל, לציבור הרחב. אנחנו סבורים כי זהו עולם פיננסי חשוב ממדרגה ראשונה, שיש בו כדי לשמש דלת כניסה נוחה וראויה לאדם הפשוט להשקעות בכלל.

הציבור בישראל ידוע בהימנעותו מסחר בשוק ההון והעדפתו לתחומי הפיקדונות הבנקאיים, קופות הגמל השונות ופוליסות החיסכון של חברות הביטוח. מצב זה נובע בעיקר מחוסר ידע, שמעלה כמובן את רמת החששות ומחזק פרדיגמות שליליות.

וכך, עולם שלם של אפשרויות להשקעה מותאמת אישית נשאר מחוץ לעולמם של אזרחי ואזרחיות ישראל. זאת, אגב, בניגוד לרוב מדינות המערב, עם שיעור של מעורבות הציבור בתחום קרנות הנאמנות גבוה פי כמה.

אז, כשביקשנו להנגיש את התחום, ידענו שעלינו למלא מספר פונקציות במקום אחד, שיוכלו ביחד לייצר את האלטרנטיבה הנגישה שביקשנו ליצור. השקענו הרבה מאוד ברמת המוצר כדי לתת מענה לכל הנקודות שהיו חלשות לאורך השנים, בכל הקשור להנגשת ידע והלכנו עם זה עד הסוף. פייר היא פלטפורמה שמספקת את הידע הרחב והעמוק ביותר, ובעלת היכולות הגבוהות ביותר לספק ללקוח מידע רלוונטי אודות הקרנות לצורך התאמה אישית של השקעותיו בצורה מיטבית, וזאת בתוך הממשק הפשוט ביותר.

פלטפורמת פייר היא היחידה בישראל בעזרתה תוכלו להגיע בעצמכם לתשובות לשאלות הללו ולאתר את הקרן הנכונה בשבילכם להשקעה, גם אם אין לכם כל ידע מוקדם בסחר בני"ע.

בעזרת פלטפורמת פייר, ניתן היום להשקיע בחוכמה וכמו הגדולים, ואחרי שקיבלתם את כל המידע החשוב והרלוונטי כולו – גם בהשקעה בסכומים קטנים.

תצוגת הקרנות: כל המידע במקום אחד

בהמשך המאמר נעבור על כל הכלים שעומדים לרשותכם באיתור קרן נאמנות להשקעה.

פלטפורמת פייר מספקת למשקיע מידע שעד עתה נדרש היה לאתר ולאסוף מכמה מקומות נפרדים ועם קושי רב בהשוואה בין קרן זו לאחרת. כרגע בישראל אין אף אתר שמנגיש את כל הידע בצורה כל כך עמוקה ופשוטה כולל אפשרויות ההשוואה.

עמוד תצוגת הקרנות תוכנן ועוצב ע"י אנשים בעלי ידע רב בעולם קרנות הנאמנות בשיתוף עם מומחי UX ו-UI לתצוגה החכמה ביותר שתוכל להקל גם על המשקיעים חסרי הידע או הניסיון להבין בעצם מה הם קוראים. הנתונים, כמובן, מחוברים בזמן אמת לנתוני המסחר ומתעדכנים מדי יום.

עמוד התצוגה מסודר בצורת טבלה המחולקת לטורי מידע, שהם בפועל כלים לסינון. חלקכם יהנו יותר מהממשק במובייל וחלק בדסקטופ, הם שונים מעט אך שניהם מעניקים מידע עמוק ומפורט על כל קרן. מכאן, אחרי הרשמה וחתימה על הסכם התקשרות (כולל העלאת ת"ז), מומלץ להשתמש באפליקציה שלנו, שהיא המפורטת והמאובזרת ביותר בכלים ובפיצ'רים לסינון, מיון, איתור והשקעה.

השורה העליונה: השורה העליונה במסך (ובמובייל גם בכפתור הסינון בצד ימין) היא אוסף של כותרות שמסווגות את הקרנות השונות, כל כותרת כזאת היא גם כלי סינון בפני עצמו: קטגוריית הקרן, מנהל הקרן, תגיות שונות כמו קרנות חדשות, גידור לאינפלציה, אג"ח או מניות בסיכונים שונים וכו'.

כפי שכבר אפשר לראות כבר בתוך הכותרת נגלות אפשרויות ההתאמה האישית שלכם. כמו למשל תגית "גידור לאינפלציה" כבר מגלמת בתוכה מטרת השקעה. מחשבה רבה הושקעה בתגיות החכמות שלנו לחיפוש קרן.

תצוגת הטבלה: הטבלה מכילה כבר בתצוגה ראשונה את הנתונים הבאים: מדיניות חשיפה של הקרן, תשואתה האחרונה, תשואה של-52 שבועות אחרונים, גובה דמי הניהול של כל קרן, מדד השארפ שהיא מקבלת, מחיר יחידה בקרן. כל אחת מהכותרות האלה היא כלי מיון – סידור הקרנות לפי הפרמטר הנבחר בסדר עולה או יורד (תראו הרחבה בהמשך).

יש לכם חמש
דקות פנויות?

פתחו חשבון עם פייר והשקיעו בעצמם עוד היום.

סינון קרנות מלמעלה מ-1,000 לכמה בודדות

בפניכם עומדים מגוון של כלי חיפש ואיתור, מיון וסינון. הסינון הוא הלכה למעשה תהליך ההתאמה האישית שלכם שסופו השקעה נבונה ונכונה עבורכם.

קטגוריה ומנהל קרן. דרכים בסיסיות לסינון קרנות. הצעד הראשון בדרך לצמצום האפשרויות לכמה בודדות לבחירה. כל הקרנות מחולקות ל- 10 קטגוריות כמו קרנות כספיות, קרנות ממונפות ואסטרטגיות, אג"ח בארץ, מניות בחו"ל ועוד. בקליק פשוט תוכלו לראות את הקרן בקטגוריה הספציפית שביקשתם או ע"פ מנהל קרן: 18 במספר שמנהלים את למעלה מ-1,000 קרנות הנאמנות הישראליות המופיעות בפלטפורמה (והן הרוב המכריע של קרנות הנאמנות בארץ, בסינון קרנות מחקות). אם שמו של מנהל הקרן חשוב לכם ואתם רואים בכך פקטור למקצוענות, תוכלו לראות את כל הקרנות בניהולו בלבד.

כמובן, ששילוב בין שתי הקטגוריות הללו יצמצמו עוד יותר את הבחירה: קרנות מקטגוריה ספציפית שמנוהלות ע"י מנהל קרן מסוים.

עכשיו נצלול פנימה אל הנתונים המעניינים ונמשיך לסנן את האפשרויות שמוצגות בחלון. צריכים הסבר על מושג, שאתם לא מכירים לעומקו? קבלו מילון מושגים מפורט לעולם הסחר בקרנות נאמנות. מלבד זאת, שימו לב ל-i הקטן לצד כמה מקטגוריות הסינון, תעמדו עליו ותקבלו את הסבר תמציתי שיעשה לכם סדר.

מדיניות מס

בחרו מהי מדיניות המס המועדפת עליכם בבחירת קרן: פטורה, פטורה להשקעות חוץ או חייבת. האם אתם מעדיפים תשלום מס שמגולם בתשואות הקרן או לשלם את מס רווחי ההון (25%) עם מכירתן של יחידות הקרן בעתיד?

חשיפה

הגדרת חשיפה הקרן למניות ולמט"ח. אחד הפרמטרים העיקריים לקביעת רמת הסיכון של הקרן, כדאי להשתמש בו. סינון החשיפה מאפשר בחירה מרובה לכל אחד משני המדדים: חשיפה למט"ח וחשיפה למניות – שיעור ספציפי כמו 10%, 20% וכן הלאה עד מעל 200% או תחומה בין 0% עד למעל 200%.

סכום נכסים

קיימת משמעות לסכום נכסי הקרן, שמצביע על גודלה. יתרון הגודל חי וקיים בעולם ההשקעות בכלל ובקרנות נאמנות בפרט. קרן גדולה יותר ככל הנראה תקבל תנאים אטרקטיביים יותר במגוון השקעותיה. אם להתייחס לעולם תוכן אחר ומוכר יותר: יתרון הגודל בדמי ניהול בקרנות הפנסיה. ככלל, מעסיק גדול יכול להשיג לעובדיו דמי ניהול מוזלים יותר בקרן הפנסיה מאשר מעסיק קטן או החוסך הבודד. קליק על הכותרת סכום נכסים יפתח חלון סינון נוסף על בסיס טווח שווי רצוי של נכסי קרן, החל ממינימום של 5 מיליון ₪.

דמי ניהול

קרנות שונות גובות שיעור שונה של דמי ניהול והן גם יכולות לשנות את גובהו מפעם לפעם. בטבלת הקרנות תוכלו לראות את מספר הפעמים שקרן שינתה את גובה דמי הניהול שלה בשלוש השנים האחרונות. דמי הניהול, קטנים ככל שיהיו, נוגסים מתשואת הקרן למשקיע – גודל הביס בהתאם לגובה דמי הניהול.

מיון הקרנות לתצוגה בהתאם לפרמטר המבוקש

את התצוגה המסוננת שהתקבלה, אפשר למיין בצורה שתקל על עבודת האיתור של הקרן הנכונה לכם. כל אחד מטורי הטבלה שבתצוגה הוא כלי למיון של התצוגה.

חשיפה

אחרי שבחרתם את החשיפה ככלי לסינון, תוכלו למיין את התצוגה ע"פ מדיניות חשיפה: מרמת סיכון גבוהה לנמוכה ולהיפך.

תשואה אחרונה

מיון התוצאות המסוננות ע"פ שיעור התשואה שהתקבל ביום המסחר הקודם: גבוהה לנמוכה או להיפך – מהנמוכה ביותר לגבוהה ביותר.

תשואה 52 שבועות

כלי מיון נוסף, שמסייע בהבנה על הצלחות הקרן ומספק מידע חשוב על ביצועיה. טווח מחיר 52 שבועות. כאן תוכלו לראות בצורה ויזואלית מתוחכמת ופשוטה כאחד את השינויים במחיר הקרן בטווחי זמן לבחירה (שבועי, חודשי, שנתי, 3 שנים, מקסימום). עוד דרך נוחה להבנה ביצועי הקרן.

יכולות השוואה בין קרנות

אחד האלמנטים הכי חדשניים ובלעדיים בפייר הוא אלמנט ההשוואה: תשואות הקרן מופיעות עם השוואה למתחרים בקטגוריה. בכל אחד מתווכי הזמן השונים שתרצו לבדוק יופיע גם ממוצע התשואות בקטגוריה וביצועי הקרן בהשוואה לו.

עכשיו נשאר לכם רק לשחק. לסנן, למיין, להצליב נתונים ולהגיע בצורה מושכלת להחלטה – הקרן האטרקטיבית ביותר עבורכם להשקעה.

אולי יעניין אותך גם

המדריך לשימוש ב-fair

על מה מדברים: מדריך למשתמשים באתר ובאפליקציית fair למסחר בקרנות נאמנות, בצורה עצמאית ובקלות. כיצד להשתמש במגוון אפשרויות הסינון והפיצ’רים לאיתור קרן...

להמשך קריאה